Po dlouhé době jsem opět tady…. Dnes bych chtěla psát o něčem, co mě štve už dlouho. Rozčiluju se kvůli tomu skoro u každého článku, který si na různých blozích čtu. Dnes to bude o prodejných blogerkách. Všechny takové nejsou, to zde tvrdit nechci. Ale je jich prodejných hodně a pro čtenáře jsou téměř nerozeznatelné od těch „opravdových“ . I já jsem se díky tomu, že jsem měla tu možnost pod pokličku blogování nahlédnout, zklamala ve spoustě svých oblíbenkyň. Abyste pochopili o čem mluvím, musím vám osvětlit jak to vlastně v blogosvětě funguje.

 

Jak to funguje

Já sama jsem si blog založila před rokem a čtvrt a to díky Instagramu a vašemu zájmu o mé recenze. Pokud mě sledujete delší dobu, asi víte, že mám kosmetiky kvanta a ani za tři životy ji nemám šanci spotřebovat. Ale miluju to, zkoušet, střídat, míchat…. Nikdy mě nanapadlo, že by to byl nějaký způsob obživy.  Po nějaké době fungování blogu a Insta mi začaly chodit nabídky na spolupráce, některé nic moc a některé tak báječné, že jsem se až divila, čím jsem si to štěstí zasloužila. A o to větší radost z toho pokaždé mám.

A jak tedy články a posty vznikají?

Z lásky k produktu

Vyhlédnete si produkt, koupíte si za své peníze a pak napíšete recenzi… To je klasika, na které začíná každá blogerka.

Barter

Firma vás osloví, nabídne produkt ( ty sofistikovanější vás nechají si vybrat), vy otestujete a zveřejníte recenzi.

Tady nastává první úskalí…. Samozřejmě, že vás spolupráce těší a vy si ji chcete udržet i pro příště. A tak mnoho blogerek sklouzne k tomu, že produkt vychválí i když vlastně není co chválit.

Sponzorované příspěvky

Firma vás osloví, nabídne produkt….a k tomu peníze za článek.

Myslím, že si některé  blogerky peníze zaslouží. Nasazují vlastní kůži, vlasy, zadky atd 😀 a zkouší na sobě produkty, aby vám o nich mohly napsat. Pak to fotí, sepisují a to vážně žere čas. To vidíte třeba na mé frekvenci psaní… Dost těžko se to zvládá s běžnou prací.

Okolo toho ale bylo v poslední době strašně moc „hejtů“ . Hlavně kvůli (ne)označování reklamy. Ano, může se stát, že blogerka svůj názor „prodá“.

Mně osobně je naprosto jedno, jak blogerka produkt získala a zda za recenzi dostává zaplaceno. Buď jí věřím nebo ne.

Kdybych chtěla někoho podezírat, jde to za všech okolností. Pokud si produkt koupila, může se firmám chtít zalíbit a tak produkt vychválit.Pokud je to barter, může si chtít udržet spolupráci. A samozřejmě pokud je recenze placená, může být jednoduše koupená. Ale myslím, že toto časem většina z vás prokoukne. Pokud vám vaše oblíbená food blogerka bude doporučovat Le Burger, kde teď podávají naprosto odporné maso, obsluha je nepříjemná ( a to opakovaně), pak ji jednoduše přestanete věřit, dáte unfollow a do Le Burgeru už ani nepáchnete ( ano, vlastní zkušenost). A je vlastně nakonec úplně jedno, z jakých pohnutek tu recenzi přikrášlila.

Co štve mě

Tohle jsou ale takové „běžné“ problémy, o kterých asi víte a setkali jste se s tím. Co štve mě jsou věci, na které jsem přišla až nedávno. Sledovala jsem vždy jen pár blogerek, za prvé kvůli času a za druhé kvůli zaměření. Mám 70 make upů a už si nechci kupovat další, který mi nebude sedět nebo nebude stát za to. A tak jsem sledovala těch pár holek, které se zaměřovaly na kosmetiku z parfumerií. Nemilé překvapení nastalo , když jsem u nich čím dál častěji četla o té drogérkové. Teď už vím proč…..

Ty značky platí. Hodně dobře……


Když se objeví jeden dva produkty z drogérky, chápu. I já mám pár vychytávek z levnější kosmetiky. Ale když se začne měnit zaměření blogu z luxusní kosmetiky na tu obyč, dávám unfollow. Je to jen snůška placené reklamy a na to si můžu koupit Elle.

Stejné je to naopak. Pokud holce, která používá drogérku, dáte cokoliv z parfumérie, bude z toho tak odvařená, že ta recenze prostě nemůže být objektivní.

Rychlorecenze

No a nakonec to nejhorší….. Dívám se na video nebo čtu článek a vidím tam produkty, které jsme obě dostaly před týdnem. Vážně? Vážně?! Vážně?!? Za týden sis udělala názor na krém??? 

Je to opravdová recenze, když někdo použije krém párkrát a už ho má v oblíbených a v denní rutině a bůh ví kde všude? Péče se přeci projeví po delší době, účinky nevidíte hned bohužel ! Samy ze sebe tak blogerky dělají levný banner. A vůči těm, které to testují měsíc a déle, je to vážně nefér. Ale o férovost nejde, že? Jde o výstupy pro firmy a zaplacené kampaně. Testování je dnes už přežitek, hlavní je chrlit jeden článek za druhým a chlubit se čísly.

Opravdu je někdo schopný udělat za jeden měsíc recenzi na čtyři krémy? Ano…. protože si pak řekne o peníze. A z toho se mi chce zvracet. Blogerky a YTerky sleduji proto, že mě nebaví číst zaplacené reklamy a chci znát skutečnou zkušenost skutečných žen. Proto celá ta blogerská komunita vznikla, proto sledujeme ženy s podobným vzhledem, typem pleti, s podobnými zájmy a oblíbenými značkami.

Ano, nechte si za práci zaplatit, ale neprodávejte svůj názor!


Firma s kvalitními produkty přece toto dělat nebude, nebude vám kontrolovat recenzi, nebude si „objednávat recenzi na míru“ . Jakmile na toto přistoupíte, přestáváte být blogerkou a stáváte se copywriterem. A to doslova, protože už jsem dokonce viděla, že některé blogerky věci, které „zrecenzovaly“, prodávají téměř netknuté na Insta 😀 . Musím se opakovat…Vážně???

A pak když slyším “ Spoustu nabídek odmítám. „, tak se už jen směju. Chodí mi ty stejné nabídky a mám pocit, že ty „potrefené husy“ neodmítají nic. Ale to už je jen drobnost…..

Každý máme své morální hodnoty jinde a každý má svou cenu, za kterou se jich vzdá, ale prosím, ať to není částka, kterou utratíte za jednu dámskou jízdu s kamarádkami.

Vám přeju šťastnou ruku při vybírání blogerek, na jejichž rady dáte. A aby to nebylo jen negativní přidávám i dva odkazy na blogy, které čtu já. Je to Ariana ( zde )  a Lucie ( zde ), která má naprosto nej fotky na celém Instagramu ( zde ) , a díky které se vám mohu pochlubit tímto outfitem.

Tyto šaty miluju i když za mnou dost často chodí lidi a ptají se, zda je nechci dopnout 🙂 .

 

 

Šaty Zara
Boty Aldo
Kabelka Elega

Dejte vědět váš názor na stav blogerské scény a pokud máte doporučení na kvalitní blogerky, budu ráda 🙂

Čau mňau

Vaše Iri