Léto a dovolené už klepou na dveře a je už víc než jasné, že co jsme zanedbali v zimě, teď už neschováme. Většina z nás není spokojená s tím, jak vypadá a mně chodí na Instagramu spousta zpráv s žádostí o radu, jak rychle zhubnout a jak shodit tuk tady a tam. Mám sice na čtyři desítky trenérských a výživářských licencí, ale je to naprosto jednoduché. Musíte cvičit a zdravě jíst….. Pořád.

Jenže na cvičení nemáme čas nebo chuť? a vařit nevíme co …..No prostě máme spoustu výmluv a válíme se na gaučích a jíme čuňárny. Pak jsme na sebe naštvané a stydíme se do plavek. A jediná cesta ven je opřít se do toho. Nechci vám sem psát různé motivační plky, kterých je všude dost. Mám tu pár praktických rad, jak zůstat na správné straně.

Jak vydržet

  • Není nejtěžší začít, ale vydržet…. A abyste vydrželi musíte vědět, proč to děláte. Vypadat líp na léto, dát se do formy, aby bývalý litoval, být štíhlá nevěsta….. Upřímně, tohle je motivace naprd. Vydrží jen chvíli a těžce vydřená forma půjde zase do kopru. Musíte si uvědomit, že to děláte pro sebe. PRO SEBE! To je to hlavní. Vy budete krásnější, štíhlejší, spokojenější, zdravější…..
  • Další věc, kterou potřebujete je cíl. Nedávejte si ale cíl v kilech. Tohle je ošemetná věc. Tady máte fotku, téměř stejná váha, ale vzhled je někde jinde 🙂 .

Before and after

  • Nezačínejte hubnout s kamarádkou. Ono to ze začátku vypadá jako super nápad, ale nakonec kamarádka nebude moci jednou, podruhé, potřetí a je konec všeho snažení.
  • Nebojte se jít do fitka. Hodně holek má pocit, že když příjdou do fitka, budou se jim lidi smát a koukat na ně. Pravda je ale taková, že tam nikoho nezajímáte. Každý si cvičí a hledí si svého. Nově příchozí si nikdo neprohlíží a nebudete tam středem pozornosti. Buďte v klidu a bez obav vyražte.
  • Foťte se. Možná to vypadá sebestředně, ale až vám bude nejhůř, tak srovnání fotek na začátku, po měsíci a třeba po půl roce, vás určitě nakopne makat víc.

Abs

  • Vykašlete se na okolí. Spousta lidí se vám bude smát, nebudou vás brát vážně, při každém neúspěchu vám to dají patřičně sežrat…. Hoďte to za hlavu. Děláte to pro sebe a když to budete dělat dostatečně dlouho, výsledky se dostaví. I já měla 85kg (při výšce 163cm) a když jsem hubla a každý večer cvičila v obýváku u televize, naši si přeze mě podávali brambůrky 🙂 . Těžké to bylo, pokoušeli mě, jestli si nedám. Nedala, dokud jsem nevypadala tak, jak jsem chtěla.
  • Nevzdávejte se. Každému se stane, že ujede…. No a co? Není to důvod přestat. Představte si hubnutí jako cestu autem do Itálie. Jedete, máte naplánovanou trasu, najednou špatně odbočíte. Zůstanete v Oberlangkampfenu v Rakousku nebo se otočíte a dojedete do té Itálie s malým zpožděním?
  • Vynechte „prasící dny“ . Ujet může každý, ale dělat si z obžerství, tradici vám nepomůže. K váze, která vám nevyhovuje, jste se dopracovali špatnými stravovacími návyky. A vy se je musíte odnaučit. Naučit se místo toho žít zdravě a ne šest dní v týdnu hladovět a pak se v neděli přežrat a dalších šest dní se zas těšit, až se jednou najíte.
  • Nedělejte kraviny. Zdravá vyvážená strava a komplexní pravidelné cvičení vám vždycky pomohou nejvíc. Nevymýšlejte hlouposti jako sacharidové vlny, sacharidové nuly, CKD, veganství a podobné nesmysly.
  • Bavte se. Zdravé jídlo a cvičení vás musí bavit. Jinak u toho nevydržíte. Nemusíte chodit do fitka, když vás to nebaví. Běhejte, plavte, twerkujte….dělejte cokoli, na co se budete po práci/škole těšit.

A kdy zas budu moci normálně jíst?

Pokud máte např. při výšce 170 cm 90 kg, pak je zřejmé, že vaše „normálno“ sklouzlo někam jinam. Jíst salámy a rohlíky každý den, chodit pravidelně do cukráren a necvičit, opravdu normální není. I když je to běžné, normální určitě ne. Při takové váze máte riziko spíš jistotu  cukrovky, vysokého tlaku, vysokého cholesterolu, artrozy a spousty dalších záležitostí, které vám život rozhodně nezpříjemní. Proto se vaší normální stravou musí stát zelenina, libové maso a nesmažené přílohy. Samozřejmě, že až budete fit, můžete si čas od času dát svíčkovou či bůček, ale mělo by to být už navěky věků vyjímečné.

Normální je být zdravý a fit, běžné je být nemocný, unavený a nespokojený sám se sebou. Naštěstí je to jen v našich rukou, jak na tom budeme.

Jak jste letos na tom? Jste spokojené se svou postavou nebo už teď plánujete, jak budete vypadat příští rok?

Čau mňau

Vaše Iri

P.S. Pokud máte v hlavě něco ze světa fitness či výživy, u čeho si nejste jisté, jak to vlastně je, dejte vědět. Rozebereme to tu 🙂 .