Jako výživový poradce a trenér se snažím pořád rozšiřovat svoje obzory pomocí různých školení a kurzů. Nedávno jsem obětovala víkend školení o ketogenní dietě a jelikož má opravdu všestranné využití a je skvělým řešením spousty problémů, rozhodla jsem se ji zařadit do svého výživářského repertoáru. Jenže než nějakému klientovi dáte jakýkoliv trénink či stravovací plán, musíte o tom vědět co nejvíc. Musíte umět odpovědět na to otázky, klient se totiž bude ptát jak mu bude, co se mu nebude líbit. Bez osobní zkušenosti to prostě nejde.

A tak jsem se do toho hned v pondělí pustila. Ketóza je stav, kdy tělo při nedostatku glukózy využívá jako zdroj energie tuk, který jsme si pečlivě ukládali za dlouhých zimních večerů. Už Hippokratés zkoušel tuto metodu….. Na to, abyste se do ketózy dostali, potřebujete vyčerpat veškerý glykogen v těle. Ten máme v játrech a ve svalech, slouží nám jako prvotní zdoj energie. Toho se dá dosáhnout třemi způsoby.

Způsob první je najet rovnou na ketogenní dietu a cca do týdne by se ketóza měla dostavit. Způsob druhý, první tři dny naprostý půst  a pak najet na ketogenní dietu. Ketóza se dostaví cca třetí čtvrtý den. A způsob třetí, který jsem zvolila já, první den hladovět a vyčerpat glykogen tréninkem. Nejedla jsem a odjela jsem si dvouhodinový trénink nohou. Bylo mi hodně zle, klepaly se mi ruce i nohy, motala se mi hlava a měla jsem příííšerný hlad.

Kolem třetí hodiny se dostavila, taková vlna energie a už mi nebylo zle. A protože jsem se kvůli tomuto experimentu opravdu sledovala, hned jsem se rozhodla otestovat, jestli to už náhodou nepřišlo, má vydřená ketóza. Způsob jak otestovat, zda jste v ketóze, je jednoduchý. Počůrat speciální papírky, které detekují přítomnost ketonů v moči ( seženete v lékárně za 100Kč). A opravdu, papírek byl růžový, takže jsem se do ketózy dostala po osmi hodinách. Paráda.

Ketogenní dieta

Druhý den už jsem normálně najela na dietu. Spočívá v převaze tuků v jídelníčku. Praxe je taková, že kromě tuků nemůžete skoro nic. Zeleninu jen tu zelenou a ještě po malých hromádkách, masa také moc ne. O přílohách si můžete nechat zát, jelikož z ketózy vás vyhodí i porce 60g rajčat, natož brambory či rýže. Takže vajíčka, slanina a majonéza se stanou vašimi nejlepšími kamarády. U mě byl veliký problém to, že já tuky vlastně moc ráda nemám. Nejím slaninu, tučné maso, majonézu atd. Takže jsem hledala alternativy. Avokádo je skvělý zdroj tuků a tak jsem žila z avokáda, vajíček a sýrů.

Ketogenní dieta

Našla jsem ale jednu super vychytávku, nudle, které neobsahují nic. Vůbec nic. Jsou z kořene konjack a mají divnou gelovitou konzistenci a žádnou chuť. Když si to smícháte s něčím dobrým, smetanovo-sýrovou omáčkou, pak nasají chuť potravin okolo a dá se to sníst. Hezky to zaplní prázdné bříško.

konjackové nudle

Když jsem se o tuto dietu začala zajímat, zjistila jsem, že i na Instagramu je spousta odborníků na ketogenní dietu 😀 . Na fotkách byly tuny mrkve, brambor, rajčat, paprik a podobných laskomin. Po osobní zkušenosti musím říct, že 99% procent z těch, kteří tvrdí, že jsou v ketogenní dietě, si k tomu ani nepřičichli. Je to náročné právě díky absenci zeleniny a masa.

První dny jsou nejhorší. Sacharidy nemáte téměř žádné, cca 20g za den, a ketóny se ještě nevyplavily v dostatečném množství. Jste bez energie, podráždění a nic se vám nechce. Když zvládnete první dny a dostanete se do hluboké ketózy, je to už pohoda. Jíte málo, ale máte spoustu energie, žádné výkyvy nálady a hlad jsem za celou dobu nepoznala.

Výhody ketogenní diety

Tato dieta se používá pro léčbu epilepsie, Parkinsona, Alzheimera a dalších onemocnění, včetně nádorových. V dnešní době se využívá hlavně k hubnutí, na což je tedy perfektní. Tuk mizí velice rychle i bez cvičení a svaly jsou chráněné před katabolismem. Nenarušují se žádné hormonální funkce, k čemuž dochází u mnoha diet.

Nevýhody ketogenní diety

Není to vyvážená strava, musíte suplementovat spoustu látek, které vám díky absenci ostatních složek potravy budou chybět. Já jsem měla 12 suplementovaných látek. To už není legrace.

Další nevýhodou je zácpa, je to velice častá komplikace. Proto jsem si preventivně koupila projímadlo a psyllium, protože zácpu bych opravdu nerada. U mně se bohužel dostavil opačný ( a poměrně vzácný problém)…. průjem. Bohužel jsem tím trpěla pět ze šesti týdnů diety a řeknu vám, není to nic příjemného. Zácpa se vyřeší Gutalaxem, průjem nevyřeší nic. (To je důvod, proč jsem dietu ukončovala donutem 😀 )

Další komplikace je dehydratace. Musíte hodně pít, abyste udrželi správný poměr vody v těle.

No a na konec nevýhoda každé diety je společenské vyřazení. Pokud máte přátele – fitnessáky jako já, tak to pochopí. Byla jsem dokonce na narozeninové oslavě s dvěma lákavými dorty a jelikož to tam každý znal, co je to „být v dietě“, tak mi nikdo nic necpal. Ale většinou to tak není. Většinou vás lidi okolo pokouší a to bývá kámen úrazu každé diety.

Nejdůležitější je většinou partner, ten můj byl úžasný. Když jsme někam šli a on si tam dával Double Steak House (tedy většinou dva) a hranolky, tak mi vyjadřoval obdiv tak vehementně, až mu vypadávala cibulka z burgru 😀 .

Ketodieta

Stojí to za to?

Než zvolím pro někoho nějakou dietu, přemýšlím, zda je pro něj vhodná. Jestli mu bude sedět a chutnat. Protože pokud ne, bude trpět a nakonec selže. Tahle dieta pro mě rozhodně vhodná nebyla. Tučné věci mi moc nechutnají a nejsem na ně zvyklá. Proto to bylo strašné utrpení. Ale chtěla jsem z toho vytěžit maximum, tak jsem si ji nastavila tak abych hubla. Počítala jsem s tím, že budu pětkrát týdně cvičit a k tomu každý den hodina kardia.

Díky průjmu, který mě provázel celou dobu, jsem cvičit skoro nechodila a kardio jsem vypustila úplně. Takže výsledek, který se dostavil, byl bez cvičení jen s pomocí diety.

Co se týče mojí postavy, ukládá se mi tuk hodně do zadku a je těžké ho odtud dostat. Při této dietě mi zmizelo nejvíc tuku na zadku. U bříška ten výsledek není moc vypovídající, protože se mi během diety stalo něco, díky čemu jsem málem skončila pod kudlou a jen tak tak jsem se tomu vyhla. Bohužel ale došlo k malému vnitřnímu krváceníčku a do břicha se, jako obranný mechanismus, natáhlo hodně vody.

Před
Před
PO
PO

Přesto, že jsem necvičila, zhubla jsem 4kg, 6% tuku. Úbytky na cm jsou hlavně pod pupíkem, kde se nám všem dělá pneumatička, a to 7cm. Přes zadek je to 5cm a v pase 5cm. Prsa se překvapivě nehla ani o cm,čemuž se sama divim.

Kdybych mohla cvičit, byly by ty výsledky jinde….. Ale i tak to není špatné. A kdybych nežrala, nemusela bych teď hubnout.

Pokud si ji také chcete zkusit (nebo jakoukoli jinou dietu), vydržte, brzy bude soutěž o jídelníčky 🙂

Čau mňau

Vaše Iri