Zdravím vás (po hodně dlouhé době) u mě na blogu. Hodně jste si psali o recenzi na Zázračný úklid a ta je konečně tady. Podělím se s vámi nejen o dojmy z knihy KonMari, ale i z úklidu, kterým si naše domácnost prošla. Než se pustím do recenze, asi bych vám měla říci něco o sobě…. Jsem zoufalá oběť konzumu a nakupování. Kosmetiky mám tolik, že i kdybych si už nikdy nic nekoupila, vydrží mi to do konce života. Mám 131 párů bot ( a jen dvě nohy 😀 ) a kdybych si dva měsíce neprala spodní prádlo, měla bych pořád co nosit 😀 . Oblečení skladuji ve skříňi 5m dlouhé a 2,5m vysoké, která je nacpaná k prasknutí….. A samozřejmě nemám, co na sebe 😀 .

Zázračný úklid

Knihu jsem dostala od tchýně k Vánocům přesto, že jí i Filovi přišlo naprosto na hlavu kupovat mi knihu o úklidu. Podle nich jsem totiž uklízecí maniak už sama od sebe. Je to asi trochu pravda…. oblečení mám srovnané podle barev, knihy podle žánrů a abecedy. Jak říká Sheldon Cooper (BBT, S01, EO2) „Máš – li čas postávat, máš i čas srovnávat“ . Kniha mi udělala velikou radost a já se hned pustila do čtení…..

První část knihy je zamyšlení nad tím, proč vlastně neumíme udržet pořádek. A odpověď je jednoduchá…protože nás to nikdo nenaučil. S tím naprosto souhlasím. Tak nějak se očekává, že to příjde „samo“ , ale svíčkovou také neuvaříte bez receptu.

V druhé části už se pouštíme do uklízení, tedy vyhazování. Kouzlo KonMari tkví v tom, se věci třídí a vyhazují podle kategorií. Tedy shromáždíte vše v dané kategorii na jednu hromadu a pak každou věc vezmete do ruky a přemýšlíte, zda vám přínáší radost a necháte si jen ty, u kterých víte, že ano.

V další části vám KonMari vysvětlí jak ukládat jednotlivé kategorie jednoduše a efektivně

Ve části čtvrté objevíte její slavné svislé skladování. Naučí vás tedy jak věci skládat. K této části budete potřebovat její druhou knihu nebo videa na YT. Těch je naštěstí dost a když si nevíte rady jak co složit, určitě to najdete na YT.

Poslední část je spíše takové zamyšlení, co vám vlastně takový úklid přinese.

Celou knihu provází vzpomínky KonMari na její dětství, které jsou… no přinejmenším zvláštní. Když vzpomíná, jak jako malá běžela ze školy domů, aby mohla uklízet, tak mi to příjde opravdu uhozené. Ale nejhorší je ten její „vývoj metod uklízení“ . Příběhy jak rodičům vyhazovala oblečení, jak trhala stránky z knih mi příjdou prostě na hlavu……

Jak jsem uklízela já

Když jsem knihu dočetla, měla jsem samozřejmě nutkání to hned vyzkoušet. Přišel problém, se kterým se asi setkáte taky. ŠUPLÍKY! Jelikož je základem Mariina úklidu svislé skladování, budete potřebovat spoustu šuplíků. Skříně dostupné v Čechách tomu ale jaksi nejsou uzpůsobené a téměř všechny jsou policové. Malm, Alex a Kullen…tak se budou jmenovat vaši nejlepší kamarádi z Ikea, pokud se do takového úklidu budete chtít pustit. Jsou to totiž šuplíkové komody všech barev a velikostí…..

Já mám to štěstí, že mám nejlepšího muže na světě, který je smířený s tím, jaká jsem…. A tak mi skříně předělal a já se mohla do úklidu pustit. První část úklidu je oblečení. Jelikož ho mám opravdu hodně, musela jsem si to rozdělit na menší části, tedy napřed trička, kalhoty, šaty atd. Udělala jsem si opravdu hromady a každou věc vzala do ruky, případně jsem si ji vyzkoušela. Třídění oblečení mi zabralo 4 dny. KonMari se tedy s oblečením i mazlí, což jsem z časových důvodů vynechala 😀 . Vytřídila jsem toho opravdu hodně. 8 pytlů….4 jsem vyhodila, další 4 čekají na prodej.

Další částí jsou knihy….. Těch mám také hodně, ale vytřídila jsem jen pár, jelikož většinu potřebuji k práci. Ale konečně jsem vyházela tuny výpisků a knih z dob studia práv. Psychická úleva a spousta místa přišly okamžitě. Pak jsou na řadě  papíry, ty jsem měla vždy pečlivě zašanonované, takže tohle bylo rychlé.

A nakonec přišlo komono , tedy rozmanité drobnosti. Toto jsem si opět musela rozdělit do kategorií, jelikož sem spadá i make-up, parfémy atd. Tady jsem také třídila pečlivě, jelikož jen make-upů mám 73.

Celý úklid mi zabral 8 dní. 8 dní, kdy jsem to dělala celý den, každý den ( tedy asi 8h denně)

Je to „life changing“ ?

Úklid podle KonMari se dostal do Gilmorek, do Simpsonů, do různých talk show a její knihy jsou bestsellerem, ale je to skutečně tak zázračné? Asi ano…. Začínáte oblečením, kterého máme všichni hodně, ale stejně nosíme pořád to stejné dokola a pak se propracujete k věcem, které máte třeba jen z nostalgie nebo z důvodu, že jste to od někoho dostali, přestože se vám to nelíbí. Pokud jste citlivky a hodně vám záleží na tom, kdo si o vás co myslí, toto by vám mohlo pomoci naučit se dělat věci jen pro sebe, pro osobní radost.

Já si z toho odnáším asi hlavně to, že mám více místa ve skříni, i když k minimalismu se asi nedostanu nikdy. A upřímně musím vychválit ten systém skládání a uchovávání. Skutečně je totiž efektivnější než do komínků. Za prvé se věci tolik nemačkají, za druhé máte opravdu přehled, co vlastně máte a za třetí věci si vybíráte a neberete si to vrchní z komínku, tudíž se nestane, že některé věci ( ty vespod) nenosíte.

Funguje to

Po čtvrt roce fungování se systémem KonMari mohu říci, že opravdu funguje a je snadno udržitelný. Pokud chystáte přestavbu nebo se stěhujete, určitě vám tuto knihu doporočuji. Pokud si chcete „jen uklidit“ , připravte se na to, že budete muset do Ikea pro šuplíkové komody 😀 . Chlapa asi skládat oblečení podle KonMari nenaučíte, ale stejně to asi děláte samy, takže je to jedno. Ale při vytahování z šuplíku je spokojenější i Filip. Nebo to minimálně tvrdí, aby mi udělal radost.

Pokud se tedy přenesete přes lehkou pošahanost autorky, určitě tuto knihu zkuste přečíst a dejte vědět 🙂

Čau mňau

Vaše Iri